Ponekad nam se kod javnog nastupa (izlaganja na konferenciji) ponudi opcija izbora mikrofona. Sam izbor je stvar osobnih preferenca, ali odabrana vrsta mikrofona i način njegovog korištenja utječu na tehničku realizaciju a i krajnje slušatelje.
Čest izbor (posebno ako je događanje u manjem prostoru) je “ne treba meni mikrofon, ja govorim glasno”. Kako se danas sve više događanja snima, iz raznih razloga, izbjegavanje mikrofona obično spušta kvalitetu cijelog događaja.
Neki od ponuđenih vrsta mikrofona mogu biti:
Mikrofon u ruci
- najčešća opcija
- ako se pravilno koristi daje odličnu kvalitetu zvuka u većini prilika i prostora
- ne ograničava kretanje pretjerano
- zahtjeva pažnju prilikom korištenja (zauzima jednu ruku, moramo ga dok govorimo držati ispravno, paziti na pokrete glavom, paziti da negdje ne udarimo, da ne odšetamo ispred zvučnika…)
Mikrofon na govornici / stalku
- odličan zvuk u većini situacija
- ne možemo se okretati ili udaljavati od mikrofona
Naglavni mikrofon
- pruža dobar zvuk i veliku slobodu pokreta (obje ruke su slobodne, možemo normalno okretati glavu)
- potrebna pažnja pri postavljanju (bitno je namjestiti ga tako da ne pušemo u njega ni ustima ni nosom)
- ljudi ga često izbjegavaju zbog potrebe za postavljanjem
Bubica (lapel/lavalier) – mikrofon za košulju
- pogodan za snimanje, nije idealan za ozvučenje
- pruža veliku slobodu pokreta, ali ipak treba paziti na zvukove odjeće koji nastaju zbog pokreta ruku
- zbog veće udaljenosti od usta prikuplja više vanjskih zvukova (što ovisno o lokaciji i vrsti događaja može i ne mora biti loše)
Udaljeni mikrofon
- ovaj mikrofon se nalazi na podu / stalku / kameri / zidu (ovisno o lokaciji) i zamišljen je da hvata zvuk iz prostora, nije potrebno biti blizu njega
- pogodan samo za snimanje, ne može se koristiti za ozvučenje
- ograničeno područje djelovanja (ovisno o akustici prostora, vrsti i načinu postavljanja mikrofona), najčešće je krug djelovanja od samo par metara
- prikuplja sve zvukove, nije pogodan za događaje s više publike ili prostore s izvorima buke (npr škripavi pod, ventilacija, računala) ili lošom zvučnom izolacijom.
Ovo generalno vrijedi za događanja u prostoru (otvorenom ili zatvorenom) pred publikom, ako se prebacimo na studijsko snimanje / virtualni event / vlog ili neku drugu opciju, situacija se ponešto mijenja, ali o tome nekom drugom prilikom.
Ako imate preference slobodno nam naglasite kakve mikrofone bi željeli na vašem događaju ili ako niste sigurni predložit ćemo vam ovisno o vrsti događaja i prostora. Za sve informacije slobodno nam se javite!