Za dobar podcast bitna je tema, bitan je sadržaj a bitne su i vještine govora i slaganja priče.
Ja danas neću pričati o tome nego o tehničkim potrebama za realizaciju (audio-only) podcasta.
Za početak, najvažnija stavka je prostor. Prostor bi trebao biti tih i sa što manje jeke, odjeka, refleksija i ostalog akustičnog veselja. U dobrom prostoru i mobitelom možete snimiti adekvatan podcast, dok u lošem prostoru i najskuplji mikrofon može imati problema.
Zatvorite vrata i prozore, ne želite neplaniranu buku izvana. Koristite klimu ako nije glasna (na najmanjoj brzini ventilatora). Odmaknite se od računala i ostalih izvora buke (ako vam je računalo preglasno, možda je vrijeme za servis?). Posebnu pozornost obratite na frižider, koji ima običaj nenajavljeno se oglasiti u nekom trenutku. Ako ne možete naći prostoriju bez frižidera, isključite ga za vrijeme trajanja snimanja, valjda nemate ništa toliko kritično u njemu (osim ako snimate u vlastitoj kuhinji).
Što se akustike tiče, tu bez neke investicije (akustički tretman prostora) ne može se previše napraviti. Tepih, tapecirane stolice, krevet, kauč, debele zavjese mogu pomoći. Ako ste stvarno ozbiljni, nabavak (ili DIY metoda) akustičnih panela za zidove i strop rješava problem reverberacije prostora, barem za potrebe snimanja podcasta (snimanje glazbe je već drugi par rukava).
Što treba od opreme? Za početak, ako ste nadišli mobitel razinu, neophodna oprema uključuje mikrofon i slušalice. Mikrofon bi trebao biti montiran, ne u ruci. Idealna opcija je pokretni nosač mikrofona koji se montira na stol ili kraj njega i izolira mikrofon od vibracije i zvukova stola, ali ako nemate mogućnosti, i običan mikrofonski stalak s pokretnom rukom (boom arm) postavljen kraj stola na (po mogućnosti tapecirani) pod bez kontakta sa stolom može poslužiti.
Kakav mikrofon?
Danas imamo cijelu kategoriju "podcast" mikrofona. To su mikrofoni pripremljeni za montažu na gore spomenute nosače, prikladnih karakteristika za snimanje govora u tišim uvjetima. Kvaliteta i cijena naravno ovise od modela do modela, od malih plastičnih koje možemo kupiti u supermarketu (ne preporučujem, snimanje mobitelom je u pravilu bolja opcija od ovakvog mikrofona) do studijskih mikrofona koji koštaju desetke tisuća eura (i u pravilu vam ne trebaju ako nemate već stotine tisuća eura investiranih u prostor i ostalu opremu), nađe se za svakoga po nešto.Zgodna stvar je pop filter. To je mrežica koja se stavi ispred mikrofona (kad kupujete mikrofon za podcast ponekad dolazi u paketu ili se može kupiti odvojeno) a sprečava neželjene zvukove nastale puhanjem u mikrofon (slučajnim ili kod izgovora određenih glasova (ploziva) kao što su t,d, p). Druga korisna stvar je akustični štit. To je ploča od absorbirajućeg materijala koja se postavlja iza mikrofona i smanjuje refleksije iz prostora. Dobro dođe ako nemamo akustički adekvatan prostor, ali s obzirom na veličinu i poziciju nije uvijek primjerena, npr u slučaju snimanja videa ili ako pokušavamo voditi razgovor s osobom nasuprot nas.
Kako spojiti mikrofon?
Ovdje imamo dvije opcije: USB mikrofon koji spajamo direktno na PC (ili tablet/mobitel/štoveć) i mikrofon s analognim audio izlazom za koji nam treba dodatna oprema (audio interface, mikser....). Narodna mudrost koja kruži webom je da su usb mikrofoni lošije kvalitete (i zvuka) i preporučljivi samo za početak dok ne nabavite nešto bolje. To danas (i zadnjih desetak godina, otkad su svi proizvođači profesionalnih mikrofona izbacili na tržište usb verzije uspješnih modela) nije istina, možemo naći usb mikrofone u svim razredima cijene i kvalitete.
Prednosti usb mikrofona su jednostavnost korištenja i praktičnost (nema dodatne opreme, kabela, spajanja, konfiguracije, samo spojimo mikrofon na PC (i obično slušalice spojimo u za to predviđenu utičnicu na samom mikrofonu), podesimo 1-2 parametra i spremni smo za snimanje).
Glavni nedostatak usb mikrofona je mogućnost proširenja. USB portova imamo ograničen broj, a i računala i audio softveri znaju imati problema sa istovremenim snimanjem s više od jednog (ili dva) USB mikrofona.
Ako ne planirate redovito imati goste na svom podcastu, možete naći USB mikrofon za sebe u svim razinama kvalitete.
Ako znate da će vam trebati više mikrofona, onda je za vas druga opcija. Mikrofoni s analognim izlazima i spajanje putem miksera ili audio sučelja (i to onda sve skupa obično završava u jednom USB priključku) Ovdje je potrebno i nešto znanja (kako što spojiti, fantomsko napajanje, gain staging...) pa ću detalje ostaviti za neki od sljedećih tekstova.
Osim mikrofona bitne su i dobre slušalice (ponovno, ne one iz supermarketa). Preporuka su naglavne slušalice (one velike, koje pokriju cijelo uho) zatvorenog tipa (manje zvuka prolazi unutra-van). Slušalice su bitne iz 2 razloga: 1 - uživo, da kontrolirate snimanje, da čujete sebe (i moguću okolnu buku) i 2 - kod uređivanja i montaže snimke. Za montažu možete koristiti i zvučnike ako imate odgovarajući prostor i zvučnike za tu namjenu. Ako nemate, držite se slušalica.
Zadnja stavka za danas je softver. Postoji više različitih softvera, mobilnih i web aplikacija namijenjenih podcastima. Svaki od njih ima neke svoje mogućnosti i načine korištenja pa je najbolje isprobati ih nekoliko (često su besplatni ili imaju trial/demo verziju) i vidjeti koji vam najviše odgovara.
Ja ću spomenuti 2 komada softvera koji nisu direktno namijenjeni podcastima nego univerzalni alati za obradu zvuka ali su najpopularniji alati korišteni za podcaste. To su Audobe Audition i Audacity (Aliteracija FTW). Oba imaju donekle slično sučelje i osnovnu funkcionalnost, stvari koje u pravilu radite kod podcasta (korekcija glasnoće i ekvilizacija, rezanje i izbacivanje tišine, grešaka i ponavljanja, dodavanje intro, outro i background glazbe) su na oba alata jednostavne opreacije. Audacity je besplatan a Audition je uključen u Adobe Creative Cloud.
Nadam se da je ovo pomoglo ako počinjete (ili planirate početi) s podcastom. Ako imate pitanja ili želja o čemu još da pišem, pišite u komentarima. Ako vam trebaju konzultacije vezane za audio (i video) tehniku i opremu, slobodno se javite.