Neovisno o tome govorimo li o webinaru, poslovnom sastanku ili edukativnom predavanju, kada se odvija na daljinu, na raspolaganju imamo različite multimedijalne alate koji nam omogućuju komunikaciju, kao što su tekst, razgovor, prezentacije, dijeljena ploča (whiteboard), dijeljenje ekrana (screen sharing), audio i video. Upravo ovo zadnje često ispadne najlošiji segment cijelog događaja. Donosimo par savjeta kako jednostavno i jeftino poboljšati kvalitetu naših konferencija.
Za početak, ne govorimo o profesionalnoj produkciji, skupoj opremi i studijskim uvjetima, već o stvarima koje skoro svi već imamo i možemo realizirati kod kuće. Osnova koju svi imamo je uređaj koji sadrži kameru i ima vezu na Internet. To može biti prijenosno računalo ili mobilni uređaj (telefon / tablet).
Audio
Iako se već u nazivu nalazi video, zvuk je zapravo bitnija stavka. Dok lošu sliku možemo ignorirati, pogotovo ako ne sadrži previše informacija (kao što je glava izlagatelja), loš zvuk zahtijeva povećanu koncentraciju na sam govor, izaziva dodatni umor i smanjuje razumljivost.
Osnovni koraci za bolji zvuk:
- eliminirati sve izvore buke koje možemo (zatvoriti vrata i prozore, ugasiti TV i ostale uređaje koji mogu proizvoditi buku, preseliti ukućane u drugu sobu…)
- ako moramo nešto slušati (npr. ostale sudionike) obavezno koristiti slušalice jer ćemo u suprotnom zvuk koji mi čujemo vraćati u sustav u obliku buke
- govoriti jasno i glasno, kao da razgovaramo s nekime tko sjedi nasuprot nas, ne šaputati
- približiti se mikrofonu koliko je moguće
Ovdje vrijedi izdvojiti i jednu investiciju koja vjerojatno ima najveći utjecaj na cjelokupni dojam, vanjski mikrofon. Dok mikrofon laptopa ili mobitela može biti visoke kvalitete, također se nalazi na stolu, blizu našim rukama i stolu koji proizvode i prenose neželjenu buku, a ne toliko blizu ustima. Headset, miikrofoni na slušalicama mobitela, koji nam vise oko vrata, ili mikrofon koji se zakači na majicu / košulju ne mora biti skup, a može znatno popraviti kvalitetu zvuka.
Video
Za bilo koju kameru, od one u našem laptopu, do višemiljunskih kamera koje se koriste kod snimanja filmova ili sportskih prijenosa, vrijedi isto osnovno pravilo: da bi ispravno radile treba im dovoljno svjetla. Svjetlo je najvažniji faktor o kojem ovisi kvaliteta slike, a nedovoljno svjetla je glavni uzrok loše slike kod video konferencija.
Svjetlo
Ako radite po danu, otvorite širom rolete i pustite svjetlo u prostor, ali pozicionirajte se tako da vam prozor nije iza leđa jer u suprotnom na slici će biti samo siluete. Bijele zavjese mogu poslužiti za disperziju svjetla, da smanje sjene i oštre rubove. Ako ipak nemate luksuz dnevnog svjetla i prozora (jer je noć, kiša, ili sunce previše tuče u prostor), iskoristite što možete. Stolna lampa može dati dovoljno svjetla da vam lice bude osvjetljeno. Ako je stropno svjetlo u prostoriji iza vas, iskoristite i njega. Izdvojit će Vas iz pozadine. Studijski standard za ovakve vrste snimanja je takozvani three point lighting, kod kojeg se koriste 2 prednja bočna svjetla, i jedno stražnje. Kod kuće već možete imati dva od tri.
Kadar
Laptop na stolu je u pravilu prenisko te je kadar iz žablje perspektive, što nije primjereno u svim situacijama. Jednostavno rješenje je podignuti laptop (na postolje, kutiju ili nešto slično), da kameru stavimo u razinu očiju. Bitno je napomenuti da u trenutku kada se obraćamo gledateljima trebamo gledati ne u ekran, već u kameru koja se nalazi iznad ekrana. Ako imamo volje i želje za boljim rezultatom nego što postižemo laptopom, vrijeme je da iskoristimo mobitel. Više je razloga za to: kamere su u današnjim mobitelima znatno bolje nego na laptopima, laptop ne moramo dizati u čudnu poziciju nego ostaje na stolu i ostaje slobodan za ostale potrebe (prezentacija i slično). Sve što nam je potrebno je držač mobitela i telekonferencijski softver koji omogućuje ovakav način korištenja.
Pozadina
Pozadina može biti različita, ovisno o željama i mogućnostima, ali bitno je da ne bude preblizu, da ne bude svjetlija od nas, prejakih boja ili prešarena, i pogotovo je bitno da ne bude dinamična, jer previše oduzima pažnju. Sam izgled pozadine ovisi i o dojmu koji želimo ostaviti, pa želimo li da bude neutralan, uredski ili domaći, ovisi o nama.
Ako organizirate konferenciju i nemate vremena realizirati još i streaming, pogledajte našu ponudu.